20 درصد تحفیف برای محصولات شیت لایه باز و مقررات ملی ساختمان تا پابان روز چهارشنبه 21  تیر ماه تمدید شد  

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

  کد تخفیف: KHB9

معماری ویلا رج | دفتر آفرینش طرح پایدار

این محتوا را با شبکه های اجتماعی رو به رو به اشتراک بگذازید

امتیاز دهی به این محصول

ویلا رج اثر دفتر طرح آفرینش پایدار

معرفی پروژه

معماران: دفتر آفرینش طرح پایدار | ایمان معمار، علی راهی
مکان: جزیره کیش، ایران
مساحت: ۴۲۰ مترمربع
زیربنا: ۲۵۲ متر مربع
همکار پروژه: محمد صالحی
گرافیک: علی راهی، ایمان معمار
عکس: محمد حسن اتفاق
ایده طراحی
شهر:کیش
سال ساخت: 2017

پاسخ به چالش های طراحی با خلاقیت و نوآوری در معماری ویلا رج

در طراحی ویلا رج سعی بر آن شده با توجه به تجربه کارفرما در خانه قبلی خود و عدم رضایت ازفضاهای موجود در آن و نیز علاقه مندی و تاکید کارفرما مبنی بر حفظ و ایجاد محرمیت در معماری داخلی و حجم کلی ساختمان، بر اساس نیاز ها و هماهنگ با سلیقه و سبک زندگی ایشان به کمبودهای کمی و کیفی فضایی آن پاسخ داده شود.

ویلا رج اثر دفتر طرح آفرینش پایدار

معماری ایجاد شده در این پروژه می بایست از سه فیلتر، رعایت قوانین حاکم بر منطقه (ضوابط شهرسازی)، تامین خواسته ها و نیازکارفرما ( داشتن ساختمانی مدرن و در عین حال توجه به معماری سنتی ایران و کاربردی بودن فضاهای داخلی پروژه)، سازگاری با شرایط اقلیمی منطقه (گرما و تابش شدید آفتاب)، عبور میکرد که در نهایت تأثیر هر کدام از این عوامل  به سهم خود بر روی معماری پروژه منجر به شکل گیری ایده اصلی طرح یعنی تلاش برای  پاسخگویی به چالش های پیش رو شد.

طراحی ویلا رج در گذرگاه قوانین، نیازها و اقلیم

۱- برای رعایت ضوابط شهرسازی منطقه مبنی بر لزوم شیبدار بودن سقف ساختمان به صورت شیب دو طرفه تصمیم به ایجاد شیب دوطرفه در نمای شرقی و غربی  گرفته شد.

۲- جهت تامین نیازهای کارفرما ( ایجاد فضاهایی کاربردی، حفظ محرمیت در یک ساختمان مدرن) 

در طراحی پلان تلاش شد ضمن توجه به خواسته های کمی و کیفی کارفرما از فضاهای داخلی با ایجاد فضا های عمومی و خصوصی به حفظ محرمیت در داخل ساختمان پاسخ داده شود.

در شکل ظاهری ساختمان تلاش شد از طریق ترکیب دو حجم ساده،  نمایی مدرن به وجود آید، در نمای بیرون به دلیل نزدیک بودن ساختمان به حریم خیابان و وجود ارتباط بصری مستقیم از بیرون به داخل ساختمان تلاش شد با استفاده از یک عنصر معماری به نام شناشیر که پیش تر در معماری جنوب ایران استفاده میشد، پوسته آجری ایجاد شود تا به حفظ محرمیت کمک شود.

ویلا رج اثر دفتر طرح آفرینش پایدار

۳- برای سازگاری با شرایط اقلیمی منطقه

استفاده از یک عنصر معماری رایج در معماری جنوب ایران به نام شناشیر که سبب جلوگیری از تبادل سریع حرارتی به خاطر واسط بودن بین فضای داخل و بیرون، تصفیه نور و جلوگیری از نفوذ نور خیره کننده، ایجاد سایه روی بازشوها و بدنه ها، کاهش رطوبت از طریق کنترل جریان هوا، هدایت باد به سمت فضای داخلی و امکان بهره بردن از تهویه دوطرفه، خواهد گردید.

ایجاد حداکثر باز شو در نمای شمالی و جنوبی ساختمان جهت تهویه مطلوب

استفاده از مصالح آجر در پوسته و نمای ساختمان به دلیل ظرفیت حرارتی بالا

استفاده از رنگ روشن در نمای ساختمان

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دنبال کردن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین محصولات
تبلیغات
تماس با ما

در صورت بروز هر گونه مشکل و سوالی میتوانید از طریق چت داخلی سایت و یا با آی دی تلگرام archwebadmin@ و پیج اینستاگرام archweb_ir@ با ما در ارتباط باشید.