از تاریخ 1403/2/1 تمامی محصولات سایت افزایش قیمت خواهند داشت
توصیه می شود خرید خود را تا قبل از این تاریخ انجام دهید

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست؟

این محتوا را با شبکه های اجتماعی رو به رو به اشتراک بگذازید

امتیاز دهی به این محصول

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

سیستم مدیریت ساختمان (BMS)یک ابزار حیاتی برای اطمینان از عملکرد مؤثر و کارآمد ساختمان‌های مدرن است. چه یک ساختمان اداری تجاری باشد، چه یک فروشگاه خرده‌فروشی، هتل، کارخانه تولیدی، یا انبار، یک سیستم BMS می‌تواند به نظارت، کنترل و بهینه‌سازی سیستم‌ها و اجزای مختلفی که یک ساختمان را اداره می‌کنند کمک کند.

در این مقاله، ما اجزای مختلف یک BMS و نحوه کار آن‌ها با یکدیگر برای مدیریت یک ساختمان را بررسی خواهیم کرد و همچنین به‌مرور تاریخچه فن آوری BMS، انواع مختلف BMS موجود، و ملاحظات کلیدی در طراحی و پیاده‌سازی BMS خواهیم پرداخت.

علاوه بر این، ما در مورد اهمیت نگهداری و پشتیبانی از BMS، روندها و پیشرفت‌ها در فن آوری BMS، و اینکه چه آینده‌ای ممکن است برای این سیستم‌ها در نظر گرفته شود، بحث خواهیم کرد.

چه یک مهندس باشید، چه یک مدیر ساختمان، یا صرفاً کسی که به تکنولوژی ساختمان علاقه‌مند است، این مقاله یک نمای کلی از سیستم‌های مدیریت ساختمان و نقش آن‌ها در مدیریت امکانات مدرن ارائه می‌دهد.

تعریف سیستم مدیریت ساختمان (BMS)

یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS)یک سیستم کنترل کامپیوتری است که در ساختمان‌ها نصب می‌شود و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی ساختمان مانند گرمایش، سرمایش و تهویه‌مطبوع (HVAC)، روشنایی و سیستم‌های انرژی را کنترل و نظارت می‌کند. هدف یک BMS بهبود بهره‌وری انرژی، آسایش، راحتی و ایمنی یک ساختمان و کاهش هزینه‌های عملیاتی است.

BMS معمولاً شامل یک سیستم کنترل مرکزی است که به سنسورها و محرک‌های مختلف واقع در سراسر ساختمان متصل است. سیستم کنترل، داده‌ها را از سنسورها جمع‌آوری می‌کند و از این داده‌ها برای تنظیم عملکرد سیستم‌ها و تجهیزات ساختمان در زمان واقعی استفاده می‌کند.

یک BMS می‌تواند مستقل باشد، به این معنی که تنها یک ساختمان را کنترل می‌کند یا می‌تواند با سیستم‌های دیگر برای کنترل چندین ساختمان یا حتی یک محوطه کامل یکپارچه شود. یک BMS پیشرفته نیز می‌تواند مبتنی بر IoT (اینترنت اشیا) یا (Cloud) فضای ابری باشد که بر روی یک سرور از راه دور میزبانی می‌شود و به‌جای نصب بر روی سایت، از طریق اینترنت قابل‌دسترسی است.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

مروری بر اجزای مختلف یک BMS

۱. اجزای سخت‌افزاری

کنترل پنل: این بخش قسمت مرکزی BMS است. این سیستم مسئول جمع‌آوری داده‌ها از سنسورها، پردازش آن‌ها و صدور دستورها به عملگرها است. کنترل پنل می‌تواند یک کامپیوتر مستقل یا شبکه‌ای از کامپیوترها باشد و معمولاً در یک اتاق امن در داخل ساختمان قرار دارد.

سنسورها: این دستگاه‌ها هستند که پارامترهای مختلف درون ساختمان مانند دما، رطوبت، اشغال، مصرف انرژی و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند. سنسورها معمولاً از طریق شبکه‌های سیمی یا بی‌سیم به کنترل پنل متصل می‌شوند.

عملگرها: دستگاه‌هایی هستند که دستورهای صادر شده توسط کنترل پنل، مانند خاموش یا روشن‌کردن چراغ‌ها، تنظیم دمای یک ناحیه و غیره را انجام می‌دهند. عملگرها می‌توانند الکتریکی یا مکانیکی باشند.

۲. اجزای نرم‌افزاری

سیستم‌عامل: این نرم‌افزار بخشی است که به کنترل پنل قدرت می‌دهد و آن را قادر می‌سازد تا با سنسورها و عملگرها ارتباط برقرار کند.

نرم‌افزار BMS: این نرم‌افزار بخشی است که بر روی سیستم‌عامل اجرا می‌شود و قابلیت‌های خاص BMS مانند جمع‌آوری، تحلیل و کنترل داده‌ها را فراهم می‌کند. نرم‌افزار BMS می‌تواند اختصاصی باشد، به این معنی که توسط سازنده BMS توسعه داده شود، یا می‌تواند اوپن سورس باشد، به این معنی که توسط جامعه‌ای از کاربران توسعه‌یافته باشد.

رابط کاربر: رابطی است که کاربران، مانند مدیران ساختمان یا اپراتورهای ساختمان، برای نظارت و کنترل سیستم مدیریت ساختمان با آن تعامل می‌کنند. رابط کاربری می‌تواند یک پورتال مبتنی بر وب، یک اپلیکیشن موبایل یا یک پنل فیزیکی باشد.

۳. زیرساخت‌های ارتباطی

شبکه: شبکه زیرساختی است که اجزای مختلف BMS مانند کنترل پنل، سنسورها و عملگرها را به هم متصل می‌کند. این شبکه می‌تواند سیمی یا بی‌سیم باشد و می‌تواند از پروتکل‌های مختلفی مانند اترنت، وای‌فای، BACnet، Modbus و غیره استفاده کند.

Gateway: دستگاهی است که BMS را به سیستم‌ها یا شبکه‌های دیگر مانند اینترنت، داشبورد کاربر یا سیستم کنترل نظارتی و کسب داده (SCADA) متصل می کند. Gateway به عنوان یک مترجم عمل می کند و BMS را قادر می سازد تا با استفاده از پروتکل های مختلف با سیستم های دیگر ارتباط برقرار کند.سیستم مدیریت ساختمان -BMS

 

مزایای استفاده از BMS پیشرفته

۱. بهره وری انرژی

یک BMS می تواند به بهینه سازی عملکرد سیستم های مکانیکی و الکتریکی یک ساختمان، مانند گرمایش، تهویه، و تهویه مطبوع (HVAC)، روشنایی و… کمک کند.

با خاموش کردن خودکار چراغ ها و تجهیزات در زمانی که به آن ها نیاز نیست و با تنظیم دما و رطوبت یک ساختمان براساس اشغال و عوامل دیگر، یک BMS می تواند به طور قابل توجهی مصرف انرژی یک ساختمان را کاهش داده و قبض های انرژی آن را کاهش دهد.

۲. راحتی

یک BMS می تواند با کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان، به حفظ یک محیط راحت برای ساکنان ساختمان کمک کند. همچنین می تواند اطمینان حاصل کند که نورپردازی در یک ساختمان برای فضای کار مناسب است.

۳. ایمنی

یک BMS می تواند با تشخیص و پاسخ به موارد اضطراری مانند آتش سوزی، نشت یا قطعی برق، به اطمینان از ایمنی ساکنان یک ساختمان کمک کند. همچنین می‌تواند با خاموش‌کردن خودکار تجهیزات در زمان عدم استفاده یا با هشداردادن به کارکنان تعمیر و نگهداری در زمان نیاز به سرویس، به‌پیش گیری از حوادث کمک کند.

۴. کاهش هزینه‌های عملیاتی

با بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌ها و تجهیزات یک ساختمان، BMS می‌تواند به کاهش هزینه نگهداری و راه‌اندازی ساختمان کمک کند. همچنین می‌تواند با تشخیص و رسیدگی به مشکلات به افزایش طول عمر سیستم‌ها و تجهیزات یک ساختمان کمک کند.

۵. بهبود مدیریت دارایی

یک BMS می‌تواند داده‌های ارزشمندی در مورد عملکرد و استفاده از سیستم‌ها و تجهیزات یک ساختمان فراهم کند که می‌تواند به مدیران ساختمان برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد نگهداری، تعمیرات و ارتقا کمک کند. همچنین می‌تواند به بهینه‌سازی زمان‌بندی فعالیت‌های تعمیر و نگهداری و کاهش خطر خرابی تجهیزات کمک کند.

۶. افزایش امنیت

BMS می‌تواند با کنترل دسترسی به ساختمان و مناطق مختلف آن و با نظارت بر فعالیت‌های غیرمعمول به ایمن‌سازی ساختمان کمک کند. همچنین می‌تواند به محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز به BMS با پیاده‌سازی احراز هویت ایمن و کنترل‌های دسترسی کمک کند.

تاریخچه سیستم‌های مدیریت ساختمان

تاریخچه سیستم‌های مدیریت ساختمان (BMS)را می‌توان به روزهای اولیه اتوماسیون ساختمان باز گرداند، زمانی که از سیستم‌های کنترل ساده برای تنظیم دما و تهویه ساختمان‌های عمومی بزرگ استفاده می‌شد.

یکی از اولین نمونه‌های شناخته شده از سیستم اتوماسیون ساختمان، “سیستم لوله پنوماتیک” است که در اواخر قرن نوزدهم توسعه یافت که از شبکه‌ای از لوله‌ها برای انتقال سیگنال‌های کنترلی از یک پنل مرکزی به عملگرهای پنوماتیک واقع در سراسر ساختمان استفاده می‌کرد. این عملگرها سپس میراگرها و دریچه‌ها را برای تنظیم جریان هوا و بخار در سیستم‌های گرمایش و تهویه ساختمان باز یا بسته می‌کنند.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

تکامل فن آوری سیستم مدیریت ساختمان (BMS)در طول زمان

در طول سال‌ها، فن آوری BMS با معرفی سنسورها، عملگرها و الگوریتم‌های کنترلی جدیدی که کنترل پیچیده‌تر و کارآمدتر سیستم‌های یک ساختمان را ممکن می‌سازند، به طور قابل‌توجهی تکامل‌یافته است. برخی از نقاط عطف کلیدی در تاریخ BMS عبارت‌اند از:

دهه ۱۹۵۰: توسعه کنترل‌کننده‌های منطقی قابل‌برنامه‌ریزی (PLCs) در این دهه انجام شد. PLCsها کامپیوترهای کوچکی هستند که می‌توانند برای کنترل فرایندهای صنعتی برنامه‌ریزی شوند. PLCها به طور گسترده در سیستم‌های اتوماسیون ساختمان مورداستفاده قرار گرفتند.

دهه ۱۹۷۰: توسعه سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS) در این دهه انجام شد. یک سیستم کنترل کامپیوتری که سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی را نظارت و کنترل می‌کند. سیستم‌های BAS در دهه ۱۹۸۰ محبوب شدند؛ زیرا جایگزین انعطاف‌پذیرتر و مقرون‌به‌صرفه‌تری برای سیستم‌های کنترل سخت سنتی فراهم کردند.

دهه ۱۹۸۰:در این دهه توسعه سیستم کنترل نظارتی و کسب داده (SCADA) انجام شد، این سیستم که نوعی BMS است برای نظارت و کنترل تأسیسات بزرگ و پیچیده؛ مانند نیروگاه‌های برق، تصفیه‌خانه‌های آب و کارخانه‌های تولیدی استفاده می‌شود. سیستم‌های SCADA در دهه ۱۹۹۰ محبوب شدند، زیرا راهی برای نظارت و کنترل از راه دور سیستم‌های پراکنده جغرافیایی فراهم کردند.

دهه ۱۹۹۰: توسعه اینترنت امکان دسترسی و کنترل از راه دور سیستم‌های اتوماسیون ساختمان را با استفاده از رابط‌های مبتنی بر وب فراهم کرد. این امر مدیران ساختمان‌ها را قادر ساخت تا ساختمان‌های خود را از هر جایی با اتصال به اینترنت کنترل و نظارت کنند.

دهه ۲۰۰۰: توسعه BMS مبتنی بر فضای ابری در این دهه صورت گرفت. در نتیجه آن BMS بر روی یک سرور از راه دور میزبانی می‌شد و به‌جای نصب بر روی سایت، از طریق اینترنت قابل‌دسترسی بود. BMS مبتنی بر IoT در دهه ۲۰۱۰ محبوب شد.

پیشرفت‌ها در توسعه BMS

۱. آشنایی با فناوری‌های اینترنت اشیا (IoT)

استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیا (IoT)، مانند سنسورها و محرک‌های متصل به اینترنت، نحوه طراحی و پیاده‌سازی BMS را متحول کرده است. تکنولوژی‌های IoT BMS را قادر می‌سازند تا داده‌های بیشتری را از طیف وسیع‌تری از منابع جمع‌آوری کند و از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر و پیچیده‌تر استفاده کند.

۲. توسعه تحلیل‌های پیشگویانه

پیشرفت‌ها در یادگیری ماشینی و تحلیل داده‌های انرژی، توسعه قابلیت‌های تحلیلی پیش‌بینی‌کننده را برای BMS ممکن کرده است. تحلیل‌های پیشگویانه می‌توانند برای پیش‌بینی مصرف انرژی در آینده، تشخیص خرابی تجهیزات قبل از وقوع آن‌ها و بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌های ساختمانی بر اساس عملکرد و الگوهای گذشته استفاده شوند.

۳. یکپارچگی با سیستم‌های دیگر

BMSها به طور فزاینده‌ای با سیستم‌های دیگر، مانند سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)، سیستم‌های مدیریت نگهداری، و… یکپارچه می‌شوند تا دید جامع‌تری از عملکرد یک ساختمان ارائه دهند. این ادغام یک BMS را قادر می‌سازد تا به طیف وسیع‌تری از داده‌ها دسترسی داشته باشد و به طیف گسترده‌تری از شرایط پاسخ دهد.

۴. توسعه اپلیکیشن‌های موبایل

توسعه اپلیکیشن‌های موبایل، تعامل با BMS را برای ساکنین و مدیران ساختمان‌ها آسان‌تر کرده و BMS را قادر ساخته تا تجربه شخصی‌تری را ارائه دهد. از اپلیکیشن‌های موبایل می‌توان برای تنظیم دمای یک اتاق، کنترل روشنایی، گزارش مشکلات، نگهداری و ارائه هشدارها بلادرنگ به کاربران و… استفاده کرد.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

انواع سیستم‌های مدیریت ساختمان

انواع مختلفی از سیستم‌های مدیریت ساختمان (BMS)برای نظارت و کنترل سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی مختلف یک ساختمان استفاده می‌شوند. نوع BMS مناسب برای یک ساختمان خاص به‌اندازه و پیچیدگی ساختمان، نوع سیستم‌هایی که در حال حاضر دارد، و نیازهای خاص ساکنان ساختمان بستگی دارد.

۱. BMS مستقل

یک BMS مستقل تنها یک ساختمان را کنترل می‌کند. این سیستم معمولاً شامل یک پنل کنترل مرکزی است که به سنسورها و عملگرهای مختلف واقع در سراسر ساختمان متصل است.

این سیستم از قوانین و نقاط تنظیم از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای تنظیم عملکرد سیستم‌های ساختمان در زمان واقعی استفاده می‌کند. یک BMS مستقل برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط مناسب‌تر است.

۲. BMS یکپارچه

یک BMS یکپارچه، چندین ساختمان یا کل محوطه را کنترل می‌کند. همچنین شامل یک کنترل پنل مرکزی است که به سنسورها و عملگرهای مختلف واقع در سراسر ساختمان‌ها متصل است.

یک BMS یکپارچه برای تأسیسات بزرگ و پیچیده؛ مانند دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، یا پردیس‌های شرکت‌ها مناسب است.

۳. BMS مبتنی بر IoT

یک BMS مبتنی بر IoT بر روی یک سرور از راه دور میزبانی می‌شود و از طریق اینترنت به محل موردنظر قابل‌دسترسی است. از آن می‌توان برای کنترل یک ساختمان واحد، چندین ساختمان، یا یک محوطه کامل استفاده کرد.

BMS مبتنی بر IoT پیشرفته‌ترین سیستم مدیریت ساختمان است که برای انواع ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها مانند فروشگاه‌های خرده‌فروشی، هتل‌ها، کارخانه‌های صنعتی، ادارات، انبارها، مراکز داده و… مناسب است.

نقش اجزای BMS و نحوه همکاری آن‌ها با یکدیگر برای مدیریت یک ساختمان

اجزای یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS)برای مدیریت یک ساختمان به‌صورت زیر با یکدیگر کار می‌کنند:

۱. سنسورها

سنسورها دستگاه‌هایی هستند که برای اندازه‌گیری شرایط مختلف درون یک ساختمان مانند دما، رطوبت، سطح نور، اشغال و کیفیت هوا استفاده می‌شوند. سنسورها به BMS متصل هستند و داده‌ها را به کنترل پنل منتقل می‌کنند.

۲. عملگرها

عملگرها دستگاه‌هایی هستند که برای کنترل تجهیزات مختلف درون یک ساختمان مانند HVAC، روشنایی و برق استفاده می‌شوند. عملگرها به BMS متصل هستند و می‌توانند توسط کنترل پنل در زمان واقعی بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط سنسورها کنترل شوند.

۳. کنترل پنل

کنترل پنل، بخش مرکزی BMS است. این بخش معمولاً یک کامپیوتر یا گروهی از کامپیوترهای متصل به سنسورها و عملگرها هستند. آن‌ها از قوانین و نقاط تنظیم از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای تنظیم عملکرد سیستم‌های ساختمان استفاده می‌کنند.

کنترل پنل، داده‌ها را از سنسورها دریافت می‌کند و از این داده‌ها برای تعیین اقدامات مناسب مانند تنظیم دمای اتاق، روشن‌کردن چراغ‌ها و غیره استفاده می‌کند.

۴. شبکه ارتباطی

شبکه ارتباطی زیرساختی است که اجزای مختلف BMS مانند سنسورها، عملگرها و پنل کنترل را به هم متصل می‌کند. شبکه ارتباطی داده‌ها را بین این اجزا انتقال می‌دهد و به کنترل پنل اجازه می‌دهد تا داده‌ها را از سنسورها دریافت کرده و عملگرها را کنترل کند.

۵. رابط کاربری

رابط کاربری رابط تعاملی است که مدیر ساختمان از آن برای دسترسی و کنترل BMS استفاده می‌کند که می‌تواند یک کنترل پنل فیزیکی، یک رابط مبتنی بر وب، یا یک برنامه موبایل باشد. این سیستم به مدیر ساختمان اجازه می‌دهد تا بر وضعیت سیستم‌های ساختمان نظارت کند و عملکرد سیستم‌ها را در صورت نیاز تنظیم کند.

این اجزا در کنار هم برای نظارت و کنترل تجهیزات مختلف درون یک ساختمان مانند HVAC، سیستم‌های روشنایی و برق به‌منظور بهینه‌سازی بهره‌وری انرژی، راحتی و ایمنی کار می‌کنند.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

طراحی سیستم مدیریت ساختمان

طراحی یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS)شامل ایجاد سیستمی است که تجهیزات مختلف در یک ساختمان مانند HVAC، روشنایی، یخچال، و… را به‌منظور بهینه‌سازی بهره‌وری انرژی، آسایش و ایمنی ساکنان، نظارت و کنترل کند.

طراحی یک BMS توسط اهداف و مقاصد سیستم هدایت می‌شود و باید نوع و اندازه ساختمان، تجهیزات موجود در ساختمان، نیازها، اولویت‌های ساکنین و بودجه سیستم را در نظر بگیرد.

بیایید عواملی که باید در نظر گرفته شوند، و مراحل دخیل در طراحی یک BMS را بررسی کنیم.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

فاکتورهای لازم برای طراحی BMS

عوامل متعددی باید در هنگام طراحی یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS)در نظر گرفته شوند. مانند:

۱. اهداف و مقاصد

اولین و مهم‌ترین عاملی که باید در نظر بگیرید، اهدافی است که می‌خواهید با پیاده‌سازی یک BMS به آن‌ها برسید. این اهداف باید طراحی سیستم را هدایت کنند و باید برای تعیین نوع BMS، اجزای موردنیاز و الگوریتم‌های کنترلی مورداستفاده قرار گیرند.

۲. نوع و اندازه ساختمان

نوع و اندازه ساختمان باید در هنگام طراحی یک BMS در نظر گرفته شود. یک‌خرده فروشی کوچک نیازهای متفاوتی نسبت به یک هتل بزرگ خواهد داشت و BMS باید بر اساس آن طراحی شود.

۳. تجهیزات ساختمان

سیستم‌هایی که در ساختمان وجود دارند، مانند HVAC، روشنایی، سیستم‌های تبرید، سیستم‌های قدرت و… باید در هنگام طراحی یک BMS در نظر گرفته شوند. BMS باید قادر به نظارت و کنترل این سیستم‌ها به‌منظور دستیابی به اهداف تعیین شده باشد.

۴. نیازهای ساکنان

اولویت‌های نیازهای ساکنین ساختمان باید در هنگام طراحی یک BMS در نظر گرفته شود. به‌عنوان‌مثال، اگر ساکنان نگران ایمنی مواد غذایی هستند، BMS باید قابلیت بهینه‌سازی تجهیزات یخچال را به‌گونه‌ای داشته باشد که همیشه ایمنی مواد غذایی را حفظ کند.

۵. بودجه بندی کنید

بودجه نیز عامل مهمی در هنگام طراحی سیستم است. مهم است که قطعاتی را انتخاب کنید که مقرون‌به‌صرفه باشند و همچنین، ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی را که برای دستیابی به اهداف تعیین شده BMS مهم هستند، اولویت‌بندی کنید.

۶. مقیاس‌پذیری

BMS باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مقیاس‌پذیر باشد تا بتواند با تکامل نیازهای ساختمان در طول زمان اصلاح شود. مقیاس‌پذیری ممکن است شامل توانایی اضافه‌کردن سنسورها، عملگرها یا سایر اجزا جدید یا ادغام با سیستم‌ها یا دستگاه‌های دیگر باشد.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

مراحل دخیل در طراحی BMS

طراحی یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS)شامل مراحل زیر است:

۱. شناسایی اهداف BMS

اولین گام در طراحی یک BMS، شناسایی اهداف و مقاصد سیستم است. این اهداف معمولاً شامل کاهش مصرف انرژی، بهبود راحتی ساکنان، افزایش کارایی ساختمان، افزایش امنیت و… است.

۲- ارزیابی ساختمان را انجام دهید

گام بعدی ارزیابی کامل ساختمان برای تعیین سیستم‌ها و شرایط فعلی آن است. این ارزیابی ممکن است شامل ارزیابی HVAC، روشنایی و سیستم‌های دیگر باشد.

۳. تعیین نوع BMS

بر اساس اهداف BMS و نتایج ارزیابی ساختمان، گام بعدی تعیین نوع BMS مناسب برای ساختمان است. این ممکن است شامل یک BMS مستقل، یک BMS یکپارچه، یا یک BMS مبتنی بر IoT (BMS مبتنی بر فضای ابری) باشد.

۴. انتخاب تجهیزات

بر اساس نوع BMS، مرحله بعدی انتخاب سنسورها، عملگرها، کنترل پنل، شبکه ارتباطی و رابط کاربری است که برای نظارت و کنترل تجهیزات ساختمان استفاده خواهد شد. مهم است که اجزایی را انتخاب کنید که با یکدیگر سازگار باشند و نیازهای ساختمان را برآورده کنند.

یک BMS مبتنی بر IoT با تمام تجهیزات هر عصر فن آوری سازگار است. این یکی از دلایلی است که چرا BMS مبتنی بر IoT متنوع‌ترین و موفق‌ترین نوع BMS است.

۵. توسعه الگوریتم‌های کنترلی

الگوریتم‌های کنترل، قوانین و نقاط تنظیمی هستند که BMS برای تنظیم عملکرد سیستم‌های ساختمان استفاده می‌کند. الگوریتم‌های کنترل باید بر اساس اهداف BMS توسعه داده شوند و باید آزمایش و اعتبارسنجی شوند تا از مؤثربودن آن‌ها اطمینان حاصل شود.

۶. نصب و راه‌اندازی BMS

مرحله آخر نصب و راه‌اندازی BMS است. این شامل نصب سنسورها، عملگرها، Gateway و دیگر اجزای سیستم و سپس پیکربندی رابط کاربری کنترل پنل است. BMS باید آزمایش و کالیبره شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به‌درستی کار می‌کند.

اجرای سیستم مدیریت ساختمان

اجرای یک BMS نیازمند برنامه‌ریزی و اجرای دقیق است، زیرا شامل نصب و پیکربندی سخت‌افزار و نرم‌افزار و سپس یکپارچه‌سازی BMS با تجهیزات ساختمان است.

مراحل دخیل در پیاده‌سازی BMS

1-برنامه ریزی

اولین گام در پیاده‌سازی BMS، برنامه‌ریزی برای اجرای سیستم است. این قدم شامل تعیین محدوده پروژه، تعیین جدول زمانی، نقاط عطف و تعیین بودجه است.

همچنین مشارکت همه افراد دخیل در فرایند برنامه‌ریزی، از جمله مالک ساختمان، مدیر ساختمان، رئیس نگهداری، و هر پیمانکار یا فروشنده خارجی که در پروژه مشارکت خواهد داشت، مهم است.

2-اتصال سخت افزار

گام بعدی نصب اجزای سخت‌افزاری BMS شامل سنسورها، عملگرها، پنل کنترل و شبکه ارتباطی است. این کار معمولاً شامل نصب فیزیکی اجزا در ساختمان و اتصال آن‌ها به پنل کنترل از طریق پروتکل‌های ارتباطی است.

3-نصب نرم افزار

پس از نصب قطعات سخت‌افزاری، مرحله بعدی نصب نرم‌افزاری است که مورداستفاده قرار خواهد گرفت. این گام ممکن است شامل الگوریتم‌های کنترل، رابط کاربری و هر نرم‌افزار دیگری باشد که برای عملکرد BMS موردنیاز است.

4-یکپارچه سازی سیستم

BMS باید با تجهیزات ساختمان یکپارچه شود. این امر ممکن است شامل پیکربندی BMS برای برقراری ارتباط با تجهیزات یا ادغام BMS با سایر سیستم‌ها یا دستگاه‌ها، مانند سنسورهای اشغال یا ترموستات‌های هوشمند باشد.

5-تست و راه اندازی

هنگامی که BMS نصب می‌شود، باید تست و راه‌اندازی شود تا بتوان از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کرد. این گام ممکن است شامل انجام یک سری آزمایش برای تأیید این اصل باشد که آیا BMS قادر به نظارت و کنترل سیستم‌های ساختمان هست یا خیر.

6-آموزش و مستندسازی

ارائه آموزش به مدیر ساختمان و سایر افراد در مورد چگونگی استفاده و حفظ BMS مهم است. مستنداتی مانند دفترچه راهنمای کاربر و مطالب آموزشی نیز باید برای کمک به کاربران در درک قابلیت‌ها و محدودیت‌های سیستم ارائه شوند.

نکاتی برای اجرای موفق سیستم مدیریت ساختمان (BMS)

۱- به‌وضوح اهداف BMS را تعریف کنید

قبل از اجرای BMS، مهم است که اهداف را به‌وضوح تعریف کنید. این امر کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که BMS برای برآورده‌کردن نیازهای خاص ساختمان مناسب است و معیاری را فراهم می‌کند که موفقیت BMS را می‌توان بر اساس آن اندازه‌گیری کرد.

۲- سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب را انتخاب کنید

همچنین انتخاب قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که با یکدیگر سازگار باشند و نیازهای خاص ساختمان را برآورده کنند، مهم است. انتخاب دقیق اجزا کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که BMS قابل‌اعتماد، کارآمد، و استفاده از آن آسان است.

۳. تست و اعتبارسنجی سیستم قبل از ادامه حیات

تست و اعتبارسنجی BMS برای اطمینان از عملکرد صحیح و رسیدن به اهداف سیستم ضروری است. این امر ممکن است شامل انجام یک سری آزمایش‌ها برای تأیید این موضوع باشد که BMS قادر است سیستم‌های ساختمان را همان‌طور که در نظر گرفته شده است کنترل کند.

4-آموزش و مستندسازی

آموزش مدیر ساختمان و سایر افراد در مورد چگونگی استفاده و حفظ BMS بسیار مهم است. مستنداتی مانند دفترچه راهنمای کاربر و مطالب آموزشی نیز باید برای کمک به کاربران ارائه شوند.

5-نظارت و نگهداری منظم BMS

برای اطمینان از اینکه BMS به عملکرد مؤثر خود ادامه می‌دهد، نظارت و نگهداری منظم سیستم حیاتی است. این امر ممکن است شامل بررسی وضعیت سنسورها، عملگرها و سایر اجزا و انجام هر گونه تعمیر ضروری یا ارتقای سیستم باشد.

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

تعمیر و نگهداری سیستم مدیریت ساختمان

حفظ یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS)برای اطمینان از اینکه سیستم به عملکرد مؤثر خود ادامه می‌دهد، مهم است. در ادامه برخی از ملاحظات برای نگهداری BMS معرفی شده‌اند:

1- یک برنامه تعمیر و نگهداری تنظیم کنید

مهم است که یک برنامه نگهداری منظم برای BMS تعیین کنید و به آن پایبند باشید. این امر ممکن است شامل بازرسی سنسورها، عملگرها و سایر اجزای سیستم به‌صورت ماهانه یا فصلی باشد.

2- سیستم را به روز نگه دارید

ضروری است که BMS را با آخرین تغییرات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به‌روز نگه دارید. این کار می‌تواند به اطمینان از امن بودن سیستم کمک کند و همچنین سیستم از هر ویژگی جدید یا بهبودهای موجود در نسخه به‌روز شده بهره ببرد.

3-سیستم را به طور منظم نظارت کنید

نظارت منظم BMS می‌تواند به شناسایی هر مشکل که ممکن است رخ دهد، کمک کند. این امر ممکن است شامل چک‌کردن ایرادهای سیستم، انجام تست‌های دوره‌ای، یا بازرسی بصری اجزا باشد.

4- هر گونه مشکل را به سرعت حل کنید

اگر هر مشکلی با BMS شناسایی شد، رسیدگی هرچه سریع‌تر به آن ضروری است. این امر ممکن است شامل تعمیر یا جایگزینی اجزای معیوب، به‌روزرسانی نرم‌افزار، یا اصلاح الگوریتم‌های کنترل باشد.

5-در صورت نیاز به دنبال پشتیبانی خارجی باشید

اگر مدیر تسهیلات قادر به رسیدگی به مشکلات BMS نباشد، ممکن است لازم شود که به دنبال پشتیبانی خارجی باشد. این امر ممکن است شامل همکاری با ارائه‌دهنده خدمات BMS یا استخدام یک شخص ثالث برای ارائه خدمات نگهداری و پشتیبانی باشد.

6- اسناد و مدارک و مطالب آموزشی را به روز نگه دارید

ضروری است که مستندات و مواد آموزشی برای BMS را به‌روز نگه دارید تا افراد قادر به درک و استفاده کوثر از سیستم باشند. این امر ممکن است شامل به‌روزرسانی دفترچه راهنمای کاربر، ایجاد مطالب آموزشی جدید، یا در صورت نیاز ارائه آموزش‌های اضافی باشد.

نگهداری منظم برای یک سیستم مدیریت ساختمان ضروری است؛ زیرا به اطمینان از عملکرد مؤثر سیستم کمک می‌کند. نگهداری منظم BMS منجر به بهبود قابلیت اطمینان، افزایش عملکرد، افزایش طول عمر، افزایش امنیت و غیره می‌شود.

مروری کوتاه بر نکات کلیدی پوشش داده شده

BMS سیستمی است که سیستم‌های مختلف درون یک ساختمان را به‌منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی، آسایش کاربران و ایمنی، نظارت و کنترل می‌کند.

طراحی یک BMS توسط اهداف سیستم هدایت می‌شود و باید نوع، اندازه ساختمان، سیستم‌های موجود در ساختمان، نیازهای حیاتی ساکنین، و بودجه سیستم را در نظر بگیرد.

مراحل متعددی در پیاده‌سازی یک BMS وجود دارد، از جمله برنامه‌ریزی، نصب سخت‌افزار، نصب نرم‌افزار، یکپارچه‌سازی سیستم، تست و راه‌اندازی، و آموزش و مستندسازی.

پیاده‌سازی موفق BMS نیازمند برنامه‌ریزی و اجرای دقیق است و شامل انتخاب قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب، تست و اعتبارسنجی سیستم قبل از اجرا و ارائه مستندات آموزشی به کاربران است.

حفظ یک BMS شامل ایجاد یک برنامه منظم نگهداری، به‌روز نگه‌داشتن سیستم، نظارت منظم بر سیستم، رسیدگی سریع به هر گونه مشکل یا خرابی، و جستجوی پشتیبانی خارجی در صورت نیاز است.

نگهداری و پشتیبانی منظم برای اطمینان از اینکه یک BMS قادر به برآورده‌کردن نیازها و انتظارات ساختمان و ارائه ارزش بلندمدت است، اهمیت دارد.

روندها و پیشرفت ها در فن آوری BMS و اینکه آینده چگونه خواهد بود

سیستم مدیریت ساختمان -BMS

پیشرفت‌های متعددی در فن آوری BMS در سال‌های اخیر رخ‌داده است و آینده این سیستم‌ها روشن به نظر می‌رسد. در ادامه چند نمونه از پیشرفت‌های فن آوری BMS آورده شده است:

1- افزایش اتصال

در حال حاضر بسیاری از سیستم‌های مدیریت ساختمان قادر به برقراری ارتباط با طیف گسترده‌ای از سیستم‌های دستگاه‌ها مانند سنسورهای اشغال، ترموستات‌های هوشمند و سیستم‌های مدیریت انرژی هستند. این ویژگی‌ها به BMS اجازه می‌دهند تا به انبوهی از داده‌ها دسترسی داشته باشد که می‌تواند برای بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌های ساختمان استفاده شود.

۲- تحلیل‌های بهبودیافته

روند دیگر استفاده از تحلیل‌های پیشرفته برای بهبود عملکرد BMS است. تجزیه‌وتحلیل پیشرفته داده‌ها می‌تواند به شناسایی روند الگوها درداده‌ای جمع‌آوری‌شده توسط BMS کمک کند و می‌تواند برای بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌های ساختمان در زمان واقعی مورداستفاده قرار گیرد.

3-یکپارچگی بهتر با سیستم های دیگر

BMSها به طور فزاینده‌ای با سیستم‌های دیگر، مانند سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های پاسخ اضطراری، و سیستم‌های مدیریت نگهداری ادغام می شود. این امر به BMS اجازه می دهد تا به طیف وسیع تری از داده‌ها دسترسی داشته باشد و برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

4-افزایش استفاده از فناوری های IoT

اینترنت اشیا (IoT)نقش بسیار مهمی در فن آوری BMS ایفا می‌کند. BMS در حال حاضر قادر به برقراری ارتباط با طیف گسترده ای از دستگاه های IoT، مانند ترموستات‌های هوشمند، سنسورهای اشغال، و لوازم خانگی هوشمند است. این امر باعث می‌شود که BMS مبتنی بر IoT بسیار مقرون به صرفه‌تر، قابل اعتمادتر و آسان‌تر اجرا شود.

5- رابط‌های کاربری بهبود‌یافته

روند دیگر، استفاده از رابط های کاربری بهبود یافته، مانند برنامه‌های موبایل و پورتال‌های وب، برای آسان‌تر کردن تعامل کاربران با BMS است. این رابط‌ها به کاربران امکان نظارت و کنترل سیستم‌های ساختمان را از هر مکان و موقعیتی می‌دهند.

در آینده، BMS به تکامل خود ادامه خواهد داد و با در‌دسترس قرار گرفتن فناوری‌های جدید و تغییر نیازهای مالکان و ساکنان ساختمان، پیچیده‌تر خواهد شد. برخی از پیشرفت‌های بالقوه در فن آوری BMS شامل استفاده از هوش مصنوعی، یکپارچه سازی سیستم های انرژی تجدیدپذیر و استفاده از واقعیت مجازی برای آموزش و نگهداری است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دنبال کردن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین محصولات
تبلیغات
تماس با ما

در صورت بروز هر گونه مشکل و سوالی میتوانید از طریق چت داخلی سایت و یا با آی دی تلگرام archwebadmin@ و پیج اینستاگرام archweb_ir@ با ما در ارتباط باشید.