20 درصد تحفیف برای محصولات شیت لایه باز و مقررات ملی ساختمان تا پابان روز چهارشنبه 21  تیر ماه تمدید شد  

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

  کد تخفیف: KHB9

برج آکوا | اثری از استودیو گنگ

این محتوا را با شبکه های اجتماعی رو به رو به اشتراک بگذازید

امتیاز دهی به این محصول

برج آکوا

معرفی پروژه

معمار: استودیو گنگ
سال ساخت: 2009
مکان: شیکاگو، آمریکا

برج  آکوا توسط استودیو گنگ، نه‌تنها به دلیل ارتفاع آن (250 متر) بلکه به دلیل حجم مجسمه‌ شکلی که دارد، یک نقطه برجسته در بین آسمان خراش های شیکاگو  است.

کانسپت طراحی برج آکوا

طرح این برج الهام گرفته شده از سنگ‌آهک مخطط است که در منطقه دریاچه‌های بزرگ رایج است (عکس زیر را ببینید). اما این شکل سینوسی فقط یک حرکت رسمی نیست، بلکه یک استراتژی برای گسترش نماها است.

کانسپت برج آکوا

مجموعه‌ای از خطوط مشخص شده توسط تراس‌های بیرونی از نمای ساختمان برج دورتر می‌شوند تا نماهایی را بین ساختمان‌های همسایه ارائه دهند. این تراس‌های بیرونی که تا دوازده فوت سقف دارند، از طبقه به طبقه دیگر از نظر شکل متفاوت هستند. تراس ها بر اساس معیارهایی مانند دید، سایه خورشیدی و اندازه طراحی می شوند. هنگامی که این تراس‌های منحصربه‌فرد با هم دیده می‌شوند، ساختمان را مواج به نظر می‌رسانند و ظاهری مجسمه‌ای را ارائه می‌کنند که ریشه در عملکرد دارد. آکوا از طریق معماری خود هویتی قوی ایجاد می کند و به نقطه عطفی در افق شیکاگو تبدیل شده است.

برج آکوا

امکانات برج آکوا

برج آکوا با مجموع بیش از 1.9 میلیون فوت مربع، یک ساختمان بلند 82 طبقه با کاربری مختلط است که شامل هتل، آپارتمان، آپارتمان، پارکینگ و دفاتر اداری است. از جمله ویژگی‌های قابل توجه این ساختمان، بام سبز در آن است – که با 80000 کیلومتر مربع یکی از بزرگترین‌های شیکاگو است – که شامل یک استخر روباز، مسیر دویدن، باغ‌ها، آتش‌دان‌ها و تراس یوگا است.

برج آکوا

برج آکوا و گواهینامه لید

برج آکوا گواهینامه LEED SILVER را هدف قرار می‌دهد: اگرچه در حال حاضر تحت فرایند ارزیابی LEED است، برج آکوا در مسیر دستیابی به گواهینامه LEED Sliver است. این امر شامل دستیابی به پنج امتیاز از پنج امتیاز ممکن در زمینه فرایند نوآوری و طراحی است. در سایر زمینه‌ها برای گواهینامه لید،  9 امتیاز برای پایداری سایت ، 2 امتیاز برای بهره وری آب، 3 امتیاز برای حداقل استفاده از انرژی و تاثیر بر جو، 6 امتیاز برای استفاده از مواد و منابع و 7 امتیاز برای کیفیت محیطی داخلی خود کسب کرده است.

برج آکوا

ویژگی‌های معماری پایدار برج آکوا

در طراحی این برج از بسیاری از مصادیق معماری پایدار استفاده شده است.

سایه‌اندازی و گرمایش غیرفعال

جهت‌گیری شرقی – غربی برج، عملکرد دریافت گرما و نور از خورشید در فصل زمستان را به حداکثر می‌رساند. تراس‌های آن بیشتر در نمای جنوبی گسترش می‌یابند تا سایه‌هایی را فراهم کنند که نور خورشید را در تابستان کاهش دهند و امکان گرمایش غیرفعال را در زمستان فراهم می‌کند. علاوه بر پوشش‌های low-e روی تمام شیشه‌ها، تیم طراحی الگوهای خورشید فصلی را برای شناسایی قسمت‌های باقی‌مانده از شیشه‌ای که به لعاب با عملکرد بالاتر برای افزایش بهره‌وری انرژی در سراسر برج نیاز داشتند، مدل‌سازی کردند. شیشه‌های نماهای شرقی و جنوبی در مناطقی که تراس محافظ ندارند، منعکس‌کننده هستند، درحالی‌که شیشه‌های رو به غرب دارای پوشش رنگی هستند که ضریب سایه آن را بهبود می‌بخشد. در مجموع، آکوا از شش نوع شیشه مختلف استفاده می‌کند: شفاف، رنگی، بازتابنده، اسپندل و نیمه شفاف که محل قرارگیری آن‌ها با جهت‌گیری و عملکرد فضای داخلی تعیین می‌شود. همچنین از شیشه‌های خرد شده در هر دو طرف شیشه‌های در معرض هوا استفاده می‌شود تا برخورد پرندگان به حداقل برسد.

برج آکوا

بام سبز

این ساختمان در محل سابق براون فیلد ساخته شده است. 50٪ از سایت آن به فضای باز سبز اختصاص داده شده است که 25٪ بیشتر از منطقه بندی استاندارد شیکاگو است. این بام سبز یکی از بزرگترین بام های شهر است و همچنین دارای سیستم زهکشی است که شامل جمع آوری آب برای آبیاری آن می شود.

تهویه طبیعی

برج آکوا فراتر از حداقل نیاز شهر شیکاگو برای تهویه طبیعی است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دنبال کردن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین محصولات
تبلیغات
تماس با ما

در صورت بروز هر گونه مشکل و سوالی میتوانید از طریق چت داخلی سایت و یا با آی دی تلگرام archwebadmin@ و پیج اینستاگرام archweb_ir@ با ما در ارتباط باشید.